صفحه اصلی بیماری های چغندرقند سفیدک سطحی چغندرقند sugar-beet powdery mildew

سفیدک سطحی چغندرقند sugar-beet powdery mildew

admin
۱۴۰۱/۰۷/۲۶
سفیدک سطحی چغندرقند sugar-beet powdery mildew

Erysiphe betae قارچی که سفیدک سطحی چغندرقند را باعث می شود که یک بیماری قارچی جدی است و منجر به کاهش عملکرد قند تا 30 درصد می شود.

Erysiphe betae قارچی که سفیدک سطحی چغندرقند را باعث می شود که یک بیماری قارچی جدی است و منجر به کاهش عملکرد قند تا 30 درصد می شود. این قارچ در سرتاسر جهان در تمام مناطقی که چغندرقند رشد می‌کند وجود دارد و سایر محصولات خوراکی چغندر را نیز آلوده می‌کند. برخلاف سایر کپک‌های پودری، E. betae تاکنون توجه نسبتا کمی از جانب آسیب‌شناسان دریافت کرده است و مکانیسم‌های دقیقی که توسط آن میزبان خود را آلوده می‌کند نامشخص است.

علائم

سفیدک پودری ابتدا روی برگ های مسن تر و پایین تر ظاهر می شود. اولین علائم رشد موزون رشته های نخ مانند سفید تا خاکستری روشن است که اغلب از یک نقطه مرکزی رشد می کنند.

علائم اولیه

زمانی که بیماری در مراحل اولیه است به راحتی تشخیص داده نمی شود. علائم ممکن است با سهولت بیشتری در زیر نور کامل خورشید تشخیص داده شوند. هنگامی که علائم اولیه ظاهر می شود، بیماری ممکن است در آب و هوای مساعد بسیار سریع پیشرفت کند. پودری سفید رنگ یا خاکستری مایل به سفید ممکن است در عرض یک هفته روی برگ را بپوشاند و سفیدک ممکن است روی برگ های میانی ظاهر شود. حتی ممکن است روی برگ های بالایی ظاهر شود که در صورت شدید بودن بیماری کاملاً منبسط نشده اند. بوی مشخصه ای شبیه بوی زیرزمین نم دار ممکن است در مزارع با سفیدک سطحی شدید مشاهده شود.

سفیدک سطحی در جاهایی که سطح نیتروژن پایین است احتمالاً شدیدتر است. هنگام بررسی یک مزرعه از نظر سفیدک پودری، به مناطقی از مزرعه نگاه کنید که به دلیل کاهش نیتروژن موجود شروع به سبز شدن یا سبز روشن می کنند. سفیدک سطحی اگر در نواحی زرد رنگ دیده نشود به احتمال زیاد در بقیه زمین یافت نمی شود.

برگ ها ممکن است در عرض یک ماه پس از علائم اولیه شروع به زرد شدن کنند. مشاهدات انجام شده در نزدیکی زمان برداشت نشان می دهد که برگ های بیمار توسط یخ زدگی های سبک که برگ های سالم را از بین نمی برند، از بین می روند. مرحله جنسی قارچ در بسیاری از مناطق مشاهده شده است. ساختارهایی به نام آسکوماتا در مرحله جنسی قارچ سفیدک سطحی وجود دارد. با چشم غیرمسلح، آسکوماتا به صورت لکه های گرد کوچک و تیره ای ظاهر می شود که با رشته های نخ مانند قارچ مخلوط شده است. با ذره بین ، آسکوماتای نابالغ زرد تا نارنجی هستند، در حالی که آسکوماتای بالغ قهوه ای تیره تا سیاه هستند. آسکوماتاها دایره ای هستند.

زیست شناسی

سفیدک سطحی توسط قارچ Erysiphe betae ایجاد می شود. قارچ یک انگل اجباری است به این معنی که نمی توان آن را روی محیط رشد مصنوعی کشت و باید میزبان زنده برای رشد و تولید مثل داشته باشد. این بیماری در دوره‌های طولانی هوای خشک، روزهای گرم، شب‌های خنک و نوسانات گسترده دمای روز/ شب بیشتر شایع است. مطلوب ترین دما برای تولید کندی ها (اسپور غیرجنسی قارچی) دمای روز/ شب 27 درجه سانتیگراد است، اما بیماری در دمای روز/شب 30 و 32 درجه سانتیگراد نیز مشاهده شده است.

کنترل:

  1. کشت ارقام مقاوم و متحمل برحسب میزان آلودگی. (کلیه ارقام شرکت LION SEEDS نسبت به این بیماری قارچی متحمل هستند.)
  2. استفاده از قارچ کش‌های مؤثر به ویژه در زمان ظهور علائم اولیه (اخیراً در بسیاری از کشورها استفاده از گوگرد جایگزین طیف گسترده ای از قارچ‌کش‌های سیستمیک مانند تریازول‌ها، استروبیلورین‌ها و.. شده است که هم خاصیت قارچ کشی هم دارویی را دارد.)
  3. سیستم‌های مدیریت هوشمند مزرعه نیز در کنترل بیماری مؤثر هستند.

 

 

 


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد