صفحه اصلی کنترل بیولوژیک آفات کرم ارتش چغندرقند (Sugerbeet Armyworm)

کرم ارتش چغندرقند (Sugerbeet Armyworm)

admin
۱۴۰۰/۱۰/۱۸
کرم ارتش چغندرقند (Sugerbeet Armyworm)

کرم ارتش

حمله کرم ارتشی به چغندر یکی از عوامل اصلی پوسیدگی ریشه رایزوپوس است. گونه هایی که به چغندر قند حمله می کنند عبارتند از کرم ارتشی (Pseudaletia unipuncta)، کرم ارتشی چغندر(Spodoptera exigua)  و کرم ارتش پاییزه (Spodoptera frugipedra).

 

چرخه زندگی

چرخه زندگی کرم های ارتشی مشابه کرم های بریده شده است. لاروهای P. unipuncta می توانند تا 2/1 اینچ رشد کنند و قهوه ای مایل به سبز، صاف و تقریباً بدون مو هستند. این گونه هر ساله سه نسل تولید می کند و در اوایل بهار ظاهر می شود. لارو S. frugiperda بسیار شبیه به نظر می رسد، به طول 1 تا 2/1 اینچ، به رنگ سبز تا سیاه و دارای چندین نوار روشن در طول بدن است. در اواخر تابستان و پاییز ظاهر می شود. لارو S. exigua به طول4/1 اینچ رشد می کند و از رنگ سبز روشن تا تقریباً سیاه متغیر است. هر سال دو نسل تولید می شود. لاروهای بالغ برای شفیره شدن در خاک فرو می‌روند و پروانه‌های بالغ از شفیره خارج می‌شوند.

 

آسیب

محصولات زراعی با تغذیه لاروها بیشتر در شب آسیب می بینند. لاروها در مدت زمان بسیار کوتاهی شاخ و برگ های زیادی را مصرف کرده و از بین می برند. P unipuncta و S. frugiperda عموماً دانه های ریز، ذرت و سایر علف ها را ترجیح می دهند. S. exigua یک تغذیه کننده عمومی تر است. حشرات می توانند به مزارع چغندرقند که در مسیر مهاجرت خود قرار دارند یا در نزدیکی مزارع غلات آلوده قرار دارند آسیب جدی وارد کنند.

 

 

کنترل

اقدامات کاشت مانند شخم بهاره و دیسک به کاهش آسیب به محصولات چغندرقند کمک می کند. در مواقعی که خطر وجود کرم ارتشی وجود دارد، چغندر را نباید به دنبال دانه های ریز یا یونجه کاشت. دشمنان طبیعی بسیاری از جمله مگس تاکینید، چندین نوع زنبور و سایر حشرات شکارچی، پرندگان و بیماری های باکتریایی وجود دارد.

 


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد