صفحه اصلی بازدیدها چالکود یا شیار کود؟؟

چالکود یا شیار کود؟؟

admin
۱۳۹۹/۱۱/۲۱
چالکود یا شیار کود؟؟

روش‌های مصرف کود حیوانی در باغات

یکی از بهترین روش‌های اصلاح خاک افزودن ماده آلی خاک است با استفاده از کود های حیوانی و مخصوصا کود گاوی امکان پذیر میشود. نکته قابل توجه این است  که به هیچ عنوان نباید کود حیوانی به صورت تازه استفاده شود بلکه باید کود حیوانی به صورت فراوری شده و یا کاملا پوسیده استفاده شود. دقت کنید ریشه‌های مویین درخت که جذب عناصر غذایی رو به عهده دارند در عمق  سی تا هشتاد سانتی متری خاک قرار دارند. پس باید کود حیوانی همراه با سایر کودها در عمقی قرار دهیم که نزدیک ریشه‌های مویین باشد.

 

انواع روش های کود دهی باغات در فصل زمستان:

1. روش سطحی:

ریختن کود ها به صورت سطحی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا از یک طرف سبب حرکت ریشه جهت جذب عناصر به سمت بالا و سطحی شدن ریشه می‌شود و مورد تنشهای محیطی تغییرات آب و هوایی قرار خواهد گرفت و از طرف دیگر تأثیر کودهایی مانند کود فسفات که در خاک حرکت بسیار کندی دارند ناچیز می شود، همچنین ریختن کود به صورت سطحی سبب تغذیه علفهای هرز خواهد شد.

2. روش چالکود:

یکی از روشهای رایج در کود دهی باغات روش چالکود است، این روش تا حدودی مطلوب است اما معایبی نیز دارد  از جمله اینکه در این روش کود در یک طرف درخت قرار داده می شود بنابراین درصد کمی از ریشه ها به کودها خواهد رسید و حجم زیادی از ریشه تکثیر خواهد شد و به دلیل فراوری نبودن کودها امکان سوختگی و یا حتی درگیر ریشه ها با نماتد خواهد بود.

3. روش شیار کود:

یکی از بهترین روشهای کود دهی در باغات روش شیار کود است بدین شکل که شیاری به عمق چهل الی پنجاه سانتی متر ایجاد کرده و کود حیوانی همراه با سایر کودها به صورت نواری ریخته می‌شود. در این روش حجم زیادی از ریشه ها به مواد غذایی شیار کود خواهد رسید و امکان سوختگی و درگیری با نماتد کمتر است. بهترین مکان برای شیار کود و یا چالکود انتهای سایه انداز درخت می باشد.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد