صفحه اصلی کشت و صنعت بیماری پیچیدگی برگ چغندرقند (کرلی تاپ)

بیماری پیچیدگی برگ چغندرقند (کرلی تاپ)

admin
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
بیماری پیچیدگی برگ چغندرقند (کرلی تاپ)

ویروس کرلی تاپ (curly top virus)

یکی از بیماری‌های مزارع چفندرقند محسوب می‌شود که به مزارع چغندرقند خسارات زیادی  وارد می‌کند. میزبان‌های این ویروس شامل 44 خانواده از گیاهان (حدود 300 گونه گیاهی) می‌شود از جمله چغندرقند، لوبیا، گوجه فرنگی‌های باغی، اسفناج، خیار، سیب زمینی، فلفل و حتی علف‌های هرز و.... که چغندرقند اصلی‌ترین میزبان این ویروس می‌باشد بر همین اساس اغلب به این بیماری ویروس چغندرقند نیز می‌گویند. . این بیماری توسط حشراتی از قبیل زنجرک‌ها از بوته های آلوده به سایر بوته ها منتقل و در نهایت سبب آلوده شدن کل مزرعه می‌شود که به دلیل ازدیاد این حشرات در هوای گرم، انتقال ویروس و شدت گسترش این بیماری در هوای گرم نیز بیشتر می‌شود.

 

علائم ویروس

اگرچه ظهور علائم در میزبان‌های مختلف متفاوت است اما برخی از علائم مشابه نیز وجود دارد مانند متورم شدن و سوزنی شدن رگبرگ‌ها و یا کاهش فتوسنتز و در نتیجه کاهش رشد بوته ها که از علائم شایع  این بیماری می‌باشند برگ‌های آلوده در برخی از میزبان‌ها مانند گوجه فرنگی، فلفل ضخیم و سفت می‌شوند و در چغندرقند برگ‌ها پیچ خورده و یا فرفری می‌شوند. در برخی مواقع درک تفاوت بین این بیماری با تنش گرمایی دشوار است بهترین راه آبیاری گیاهان در ساعات پایانی روز (عصرها و یا شب ها) و چک کردن بوته ها در صبح روز بعد و بررسی وضعیت بوته از نظر تغییر رنگ و میزان شادابی می‌باشد راه دیگر شناسایی در بیماری ویروسی ابتدا علائم در برخی بوته‌ها شروع میشود و ظهور علائم در سطح ابتدایی بیماری بطور تصادفی می‌باشد در حالیکه در استرس گرمایی کل بوته‌ها از ابتدا درگیر می‌شوند.

 

روش‌های مبارزه

برای مبارزه با این ویروس تا کنون سمی شناخته نشده است اما میتوان از روش‌های زیر برای پیشگیری و جلوگیری از گسترش بیماری استفاده کرد:

از بین بردن ناقلین این بیماری اولین قدم مبارزه است که میتوان با استفاده از سموم فسفره زنجرک‌ها و سایر حشرات را نابود کرد و از انتقال آلودگی در کل مزرعه جلوگیری کرد.

استفاده از شیدها و یا ایجاد سایه برای بوته های فلفل و گوجه فرنگی برای کنترل و یا پیشگیری از ابتلا مؤثر است. به دلیل آنکه حشرات اغلب آفتاب دوست هستند و ویروس نیز در شرایط دمایی بالا بیشتر گسترش می‌یابد.

استفاده از ارقام مقاوم نیز در چغندرقند یکی از راه‌های مبارزه است.

از بین بردن علف‌های هرز در جلوگیری از شیوع بیماری بسیار مهم است.

از بین بردن بوته های آلوده اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

تغذیه اصولی و هراه با آب آبیاری و محلول پاشی تأثیر فراوانی در تقویت بوته ها دارد.

محلول پاشی با کودهای اسیدآمینه و فسفیت پتاسیم نیز در کنترل بیماری تأثیرگذار است. 

 


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد