صفحه اصلی کشت و صنعت معرفی آفت برگ خوار (کارادرینا)

معرفی آفت برگ خوار (کارادرینا)

admin
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
معرفی آفت برگ خوار  (کارادرینا)

نام آفت: برگ خوار کارادرینا


نام لاتین:spodeptera  exigua


میزبان ها :محصولات زراعی مانند پنبه و چغندرقند، گیاهان زینتی، سبزیجات، سیفی ها، بطور کل 44 گونه از گیاهان میزبان اصلی این آفت شناخته میشوند.

 

محل زندگی: 

                 در کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان به وفور در محصولات گلخانه ای و یا در گلخانه های پرورش نشاء میتوان این آفت و یا رد پای آن را پیدا کرد در حالیکه در کشورهای سردسیر مانند انگلیس گزارشی از خسارت این آفت در دسترس نیست. در ایران نیز به دلیل شرایط اب و هوایی کشور در اغلب نقاط کشور خسارات زیادی از این آفت مشاهده شده است به ویژه برای محصولاتی مانند پنبه و چغندرقند و..

چرخه زندگی:


                  یک حشره بالغ حدود 100_300 و در مناطق با اب و هوای گرمسیر تا حداکثر 1700 تخم سفید مایل به زرد در دسته های 40_50 تایی در لایه ای پوشیده شده در زیر خوشه ها، برگها و کلوخه ها قرار می دهد. تخم ها پس از 4 روز(بستگی به دمای محیط دارد.) باز شده و تغذیه لارو باعث توری شدن (اسکلتی شدن) برگها میشود که بتدریج برگها از لبه بیرونی برگ به سمت رگ برگ ها شروع به زرد شدن و خشک شدن میکنند که این اولین نشانه الودگی محصول است.
این آفت به صورت شفیره درون خاک زمستان گذرانی میکند همانطور که گفته شد دوره رشد بستگی به دمای محیط از 21 روز تا 28 روز به طول می انجامد. این حشره در مناطق گرمسیری 6 نسل و در مناطق سردسیر 4 نسل دارد.
خسارات ناشی از آفت:
توری شدن برگها و پس از ان زرد شدن و خشک شدن برگها از لبه انتهایی به سمت رگ برگها اولین نشانه خسارت است لاروهای بزرگتر خسارات بیشتری از جمله از بین بردن کامل شاخ و برگ و نهایتاً محصول را به دنبال دارند.


روش‌های کنترل: کارادرینا نیازمند دو روش مبارزه است اول اینکه با حشره در حالت فعال بایستی مبارزه کرد دوم اینکه باید با تخم هایی که در چند روز آتی تبدیل به لارو میشوند مبارزه کرد . 

  • مبارزه بیولوژیک: 


                               مطالعات بیشماری در خصوص کنترل بیولوژیک این آفت صورت گرفته است که میتوان گفت تقریبا هیچکدام به صورت تجاری مورد استفاده و رضایتمندی قرار نگرفته اند. موارد پیشنهاد شده به عنوان عوامل بیولوژیک کنترل کننده شامل: نماتدهای مفید از جمله Neoaplectane و Carpocapsae و برخی از قارچ ها پارازیتوئیدها، میکرو سپوریدیا و... می باشند. تنها در یک مورد است که به صورت تجاری نیز تولید و استفاده شده و در برخی موارد پاسخ داده شده اما در موارد کمی پاسخ نداده و آفت مقاومت داشته است آن هم استفاده از باکتری باسیلوس تورنجیس می باشد. استفاده از فرمون های جنسی نیز به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است.

شرکت بنی الحسین نیز برای مبارزه بیلوژیک با این آفت طرح استفاده از تله های فرمونی را در شهرستان چناران پیاده سازی کرده است که موجب رضایت کارسناسان شرکت و کشاورز را فراهم نمود و هر تله در حدود 170 پروانه را شکار کرد.

  • مبارزه شیمیایی:


                                استفاده از سموم حشره کش ارگانو فسفره مانند اکسی دی متون متیل، فوزالن و..
و سموم حشره کش پیروتیروئیدها مانند سایپرمترین، فن پروپاترین، دلتامترین و... در مقابل این آفت بسیار رضایت بخش پاسخ داده اند نکته مورد توجه استفاده از دزهای مشخص برای مبارزه است زیرا در مواردی استفاده بیش از حد سموم سبب ایجاد مقاومت آفت دربرابر سموم شده است، همانطور که در کشور ترکیه از مقاومت آفت در برابر سم کلروپیریفوس گزارش شده است.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد