صفحه اصلی کشت و صنعت معرفی آفات سن و سنک

معرفی آفات سن و سنک

admin
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
معرفی آفات سن و سنک

   سن‌ها و سنک‎ها، از جمله آفات مهم باغ‎های پسته کشور هستند که باعث خسارت اقتصادی می‎شوند؛ اما به دلیل این که مانند پسیل (شیره خشک) به ‎طور عمومی و هر ساله شدت خسارت بالایی ندارند، کمتر مورد توجه باغداران قرار می‎گیرند. سن ‌ها و سنک ‎ها از راسته خرطوم ‎مفصلی‎ها هستند. به برخی از سن‎ها به علت کوچکی جثه، سنک‎های پسته (سن‎های کوچک) می‎گویند.

 سنک‌هابه طور عمده در اوایل رشد میوه و قبل از سخت شدن پوست استخوانی، از میوه تغذیه می‎نمایند ،این زمان حساس ترین مرحله آفت می‎باشد به همین دلیل خسارت زیادی می‎زنند.
از آنجایی که خرطوم سنک‌ها ضعیف است، بعد از تشکیل پوست استخوانی نمی‌توانند خسارت بزنند.

در صورتی که از زمان تشکیل میوه تا سخت شدن پوست استخوانی، با انجام کنترل های تصادفی در باغ، یک سنک در یک خوشه در هر درخت مشاهده شود، مبارزه با این آفت الزامی می‎باشد. این بررسی با تکان دادن خوشه بر روی یک سطح صاف مانند سینی انجام می شود

خسارت
سن ها در اول فصل باعث خشک شدن و ریزش دانه‎های پسته شده و در طول تابستان باعث ایجاد لکه‎هایی روی مغز و انتقال قارچ عامل بیماری ماسوی پسته می‎شوند. بایستی دقت شود خسارت سن‎ها با کمبود کلسیم اشتباه نشود؛ در کمبود کلسیم دانه‎های پسته از نوک شروع به سیاه شدن می‎کنند، اما در سن‎زدگی از جای نیش سن، قطرات شفاف خارج می‎شود و در ادامه سطح خارجی میوه، سیاه و بر سطح داخلی، لکه‌های سفید رنگ مشاهده می‌شود.

در مورد این افت، به محض مشاهده در باغ، سمپاشی مزارع امری ضروری و لازم است.
تعیین جمعیت سنک ها :چنانچه با انجام کنترل های تصادفی در باغ,یک سنک در یک خوشه در هر درخت مشاهده شود مبارزه با این آفت الزامی می باشد .
این بررسی با تکان دادن خوشه بروی یک سطح صاف مانند سینی یا یک برگه سفید کاغد انجام می شود .
بررسی علف های هرز داخل و حاشیه بیرونی برای یافتن این حشره توصیه می شود . در صورت وجود این آفت در باغ از حذف علف های هرز خودداری شود . 
برای مبارزه با سنک، سموم ذیل قابل توصیه می‌باشند:
۱. فنیترتیون: 1/5 در هزار لیتر آب
۲.افوریا: ۳۰۰ سی‌سی در هزار لیتر آب
مخلوط کردن سم با ۲ تا ۳ لیتر روغن ولک نیز، سبب تاثیرگذاری بهتر سم بر روی آفت خواهد شد.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد