صفحه اصلی بازدیدها مشاهده شته گندم و جو

مشاهده شته گندم و جو

admin
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
مشاهده شته گندم و جو

شته های زیان آور غلات از آفات درجه دوم مزارع غلات به شمار می آیند. در بعضی سال ها جمعیت و خسارت برخی از گونه ها (خصوصآ شته روسی گندم) افزایش یافته و خسارت قابل توجهی به مزارع گندم و جو وارد می کنند. طبق گزارش سازمان حفظ نباتات سطح مبارزة شیمیایی با شته های غلات در سال 1379 حدود 17000 هکتار بوده است که عمدتآ برای کنترل شته روسی گندم صورت گرفته است.  شته های زیان آور غلات را از نظر محل فعالیت بر روی گیاه به دو گروه تقسیم می شوند:

الف) شته هایی که روی ریشه گندم و جو فعالیت می کنند و اهمیت اقتصادی ندارند.

ب) شته هایی که روی  اندام های هوایی گیاه فعالیت می کنند و اهمیت اقتصادی آنها بیشتر از گروه اول است. این شته ها علاوه بر خسارت مستقیمی که دارند، ناقل برخی از بیماریهای ویروسی گندم و جو نیز به شمار می آیند.

شته ها دارای انواع مختلف و رنگ های گوناگون میباشند . این حشره ی ریز معمولا از اواخر بهار که درختان و گیاهان برگهای ترو تازه و جوان تولید کرده اند شروع به زیاد شدن و زاد ولد میکنند. همون موقع است که اکثر ما متوجه وجود این افت در اطرافمان میشویم . شته ها اکثرا ظاهری گلابی شکل دارند و دارای لوله های مکنده هستند که بوسیله ی ان شیره ی گیاه را مکیده و تغذیه می نمایند.یکی از علایم حضور شته در اطرافمان وجود عسلک یا شیره ی چسبناک در روی زمین یا شاخ و برگ گیاهان است.واقعیت این است که شته ها گاو شیری مورچه ها هستند و مورچه ها از این شیره ی لذیذ تغذیه میکنند و شاید بتوان گفت شته ها تحت استثمار مورچه ها قرار میگیرند ! شته روسی  گندم وجو حشره ای است سبز رنگ و مات به طول 2 میلیمتر با شاخک‌هایی کوتاه که به مزارع غلات به ویژه در مناطق گرم و خشک خسارت زیادی وارد می کند . علائم خسارت آن عبارتند از:

  • پیچیدگی برگهای انتهایی گندم      
  • ایجاد نوارهای ارغوانی و سفید رنگ در برگ کوتاه ماندن بوته های گندم  
  • خشک شدن کامل بوته در آلودگی های شدید

روش‌های مبارزه با شته‌ها:

1.مبارزه بیولوژیک :

    بعضی ازحشرات مفید مانند کفشدوزک ها و بالتوری شته خوار سبب کاهش جمعیت شته ها شده و با افزایش دما بر جمعیت آنها افزوده می شود . بنابراین توصیه می شود مبارزه شیمیایی با در نظر گرفتن جمعیت این حشرات و با استفاده از سمومی صورت گیرد که کمترین اثر منفی را بر روی این حشرات مفید داشته باشد .   دمای صفر و زیر صفر برای مدت چند شبانه روز و نیز دمای بالای 37 درجه سبب تلفات بیش از 50 درصد جمعیت شته ها می شود .    بارندگی های شدید و سنگین باعث شسته شدن شته ها از روی برگها و کاهش جمعیت آنها می شود. رطوبت زیاد هوا سبب کاهش جمعیت شته های روسی می شود .

    2. مبارزه زراعی:

    حداقل یک نوبت مصرف کود ازته و آبیاری بعد از آن (قبل از فاز زایشی) سبب کاهش خسارت شته و افزایش عملکرد می شود. در مزارعی که از لحاظ تراکم بوته ، میزان کود و آبیاری در شرایط مناسبی قرار دارند ،جمعیت و خسارت شته ها کمتر  می شود. مزارع دیر کاشت کمتر دچار آلودگی به شته روسی می شوند.

3. مبارزه های خانگی

    استفاده از تنباکو با استفاده از تنباکو که عاوی مواد اسیب رسان به شته است میشود به مبارزه ی ساده و کم هزینه ایی با شته رفت. میتوانید با استفاده از تنباکوی سیگار و ترکیب ان با مقداری اب بعد از چند ساعت به محلولی برسید که حاوی ماده سمی الکالویید است و با اسپری کردن ان شته ها را از بین ببرید(این مورد برای گیاهان خانگی می‌باشد و در مزارع عموما استفاده‌ای ندارد).

  4. مبارزه شیمیایی  

     در صورت ضرورت، مبارزه شیمیایی باید صورت گیرد . با مشاهده 20 درصد آلودگی بوته ها در مزرعه تا پایان پنجه زنی و حدود 10 درصد آلودگی در مزرعه بعد از مرحله پنجه زنی ، باید سمپاشی با سمومی مانند پریمور، مالاتیون، متاسیستوکس و یا دیمتوات صورت گیرد.

لازم است جهت استفاده از سموم به نکات زیر توجه نمایید:

1. زمانی از سموم شیمیایی استفاده نمایید که تعداد افت به استانه خسارت اقتصادی رسیده باشد. یعنی اگر تعداد افت کم بود با فشار اب یا با استفاده از دست اقدام به حذف انها نمایید .

2. در زمان وجود نور شدید خورشید اقدام به سمپاشی ننمایید. صبح و بعد از ظهر زمان مناسب میباشد.

3. سمپاشی را در بالای یک نوبت انجام دهید(۲نوبت)  اثربخشی بهتری ملاحظه خواهید کرد.

4. درزمان بارندگی سمپاشی ننمایید.

    ما در تلاشیم تا با آموزش صحیح به کشاورزان عزیز و انجام بازدیدهای رایگان و به موقع ، کمک کنیم تا کشاورزان با مدیریت صحیح ، مزارع و باغات خود را از اینگونه خسارات بیمه کنند.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد