صفحه اصلی بازدیدها چالکود زمستانه درختان پسته

چالکود زمستانه درختان پسته

admin
۱۳۹۷/۱۱/۰۳
چالکود زمستانه درختان پسته

نحوه کندن چالکود زمستانه

با شروع فصل زمستان و به خواب رفتن کامل درختان یکی از عملیات مهم در این فصل چالکود است
قبل از این عملیات بهترین کار نمونه برداری از خاک به شیوه صحیح و انجام آزمایش خاک هست تا با توجه به کمبودها و بیشبودهای کودی و همچنین عوامل محدود کننده جذب، بهترین برنامه کودی را تهیه نمود.
در کل چالکود تشکیل شده از مواد آلی به همراه کودهای شیمیایی و سولفات‌ها (البته با توجه به آزمایش خاک مزرعه).
اما ماده آلی خاک که مهمترین و بیشترین قسمت چالکود را شامل می شود از کودهای حیوانی کاملا پوسیده و فرآوری شده تشکیل شده است.
به هیچ عنوان نباید از کود های حیوانی تازه در چالکود استفاده نمود به دلیل اینکه کود حیوانی تازه حاوی بذور علف‌های هرز، انواع اسپورهای قارچی خطرناک،و عوامل بیماری‌زایی و همچنین کاهش ازت خاک خواهد شد لذا قبل از ریختن کود حیوانی در چالکود باید از پوسیده بودن کامل اطمینان حاصل نمود و یا عملیات فرآوری کردن را روی کود حیوانی انجام داد که بسیار مفید واقع خواهد شد
بهترین ترکیب کود حیوانی از 8 قسمت کود گاوی و 2 قسمت کود مرغی هست که لازم است در زمان پوساندن و فرآوری کردن از گوگرد پودری استفاده نمود.
پس از آماده کردن کود حیوانی تهیه کود های شیمیایی فسفاته ، پتاسه و گوگردی به همراه سایر سولفاته ها(آهن.روی.منگنز)البته با توجه به آزمایش خاک است.
باید دقت شود که اکثر خاک‌های مناطق پسته کاری دارای خاکی با PH قلیایی و شور و حتی خاکی آهکی است که در چالکود باید محیطی اسیدی ایجاد کرد.
و اما جهت حفر چال تقریبا در یک سوم انتهایی سایه انداز درخت محل عبور آب و به عمق حداقل هشتاد سانت به بالا گود کرد .(زیرا اکثر ریشه های مفید درخت پسته یعنی ریشه هایی که جذب بالایی دارند و به اصطلاح ریشه های مویین بسته به بافت خاک تقریبا در عمق بین چهل تا هشتاد سانت خاک هستند) سپس کود های تهیه شده را باید در این عمق قرار داد و به هیچ عنوان نباید کود را در سطح خاک ریخت چون عملا استفاده مفیدی نخواهیم برد.
کود هایی که معمولا در چالکود استفاده می شود کود هایی هستند که در خاک ثابت و یا کند حرکت میکنند و در صورت ریخته شدن در سطح خاک که متاسفانه بعضی از باغداران به اشتباه کودهای فسفاته به اصطلاح کود ریشه (سیاه) و حتی پتاس سنگی به همراه کود حیوانی در سطح خاک میریرند عملا کارایی زیادی نخواهد داشت.
و از طرف دیگر یکی از اهداف مهم چالکود جدا از تامین نیاز کودی، تحریک ریشه زایی و حرکت ریشه به عمق خاک است مخصوصا در باغات مبتلا به نماتد پسته ودر صورت ریختن کود در سطح جدا از عدم کارایی کودها موجب ترغیب ریشه ها به سطح شده، که مشکلاتی زیادی در پی خواهد داشت.
در زمان گودکردن مقداری از ریشه ها قطع خواهد شد که ضرر زیادی نخواهد داشت وگریزی از این مسئله نیست و باید هر سال در یک طرف درخت اقدام به چالکود نمود.بهترین حالت اضافه کردن کودهای شیمیایی و سولفاته‌ها با کودهای حیوانی در داخل چالکود به صورت ساندویچ‌وار هست یعنی به دلیل PH بالای خاک کمترین تماس با خاک داشته باشند و بیشتر با کود حیوانی در تماس باشند.
مهندس سید مهدی صالح آبادی

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به وبسایت شرکت تعاونی کشاورزی بنی الحسین می باشد